17 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
13:10
06-03-2018
  

ABD Koalisyonu, IŞİD Koalisyonudur

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad

Facebook da Paylaş

Suriye Cumhurbaşkanı Esad dün gazetecilere yaptığı açıklamada; ABD komutasındaki koalisyonun tamamen IŞİD’li olduğunu vurgularken IŞİD, Nusra Cephesi ve diğer terör örgütlerini destekleyen uluslararası bir güç olduğunu belirtti. Esad söz konusu uluslararası koalisyonun IŞİD’i vurmak yerine IŞİD’e karşı en etkin savaşı veren Suriye ordusunu birçok kez hedef aldığını kaydetti.

ABD koalisyonunun sadece Şubat ayında sivil vatandaşlara karşı dört katliamda bulunduğuna işaret eden Esad; bu güçlerin IŞİD’e karşı savaş bahanesi altında Deyrezzor, Rakka ve Haseke illerinde insanlığa karşı işledikleri suçlara vurgu yaptı.

Kimyasal silah meselesinin Batılıların yalan dolan sözlüğünün temel terimlerinden biri haline geldiğini belirten Suriye Cumhurbaşkanı; bu yalan ve asılsız iddiaların terörü ağır yenilgiye uğratan Suriye ordusuna saldırıda bulunmak için bahane olarak kullanıldığını kaydetti.

Esad Suriye’nin 2013 yılında tüm kimyasal silah depolarından vazgeçtiğini; bu konuda ilgili uluslararası örgüt ve kurumların da bundan emin olup net bir şekilde ifade ettiklerinin altını çizdi. Buna ilaveten kimyasal silah suçlamalarında bulunan yetkililerin bizzat kendilerinin ellerinde kanıt olmadığını itiraf ettiklerine dikkat çeken Esad; tüm bunların yalan dolan olmasıyla kendi kendilerinin iddialarını çürüttüklerini ve birbiriyle çeliştiklerini ifade etti.

Şam kırsalı Doğu Guta’da bulunan sivil vatandaşların büyük çoğunluğunun teröristlerden kurtulma ve devletin kucağına dönmek istediklerine dikkat çeken Esad; dolayısıyla Doğu Guta’da teröre karşı operasyonların kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.  Esad fakat Doğu Guta’da terörü yok etme operasyonlarına eş zamanlı olarak orada bulunan sivil vatandaşların tahliyesi için gereken her gayretin gösterileceğinin de altını çizdi.

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler