10 Ağustos 2022 Çarşamba Saat:
03:04
05-04-2021
  

5 Nisan Filistinli Çocuklar Günü

05 Nisan Filistinli Çocuklar Günü; İsrail Tarafından Katledilen Filistinli Çocuklar

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

Yapılan anketlere göre Siyonist rejimin Filistin topraklarını işgal ettiği 1948 yılından bu yana, var olan uluslararası anlaşmalarınve ortak bildirilerin aksine, Filistinli çocukları savaş suçu işleyerek kimisini şehit etmiş, kimisini yaralamış, el ve ayaklarını kırarak bazılarını geçici, bazılarını ise ebedi hapse mahkûm etmişlerdir.

 

Filistinli Çocuklar Günü konusuyla alakalı olarak, Filistin Hükümeti’nin yaptığı açıklama ise şöyle;

 

Siyonist rejim güçleri geçen 20 yıl boyunca 3 bin Filistinli çocuğu şehit ederken, bu çocuklardan yalnızca 114’ü 2019 yılında, Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmesiyle patlak veren protestolarda ve son yaşanan Gazze olaylarında şehit edilmiştir. Aynı dönem 4 bin 500 çocuk ise ateşli silahlarla vurularak sakat kalmış ve ömür boyu sürünmeye mahkûm edilmişlerdir.

 

Filistin Çocuk Günü ve İsraillilerin Çocuk Katliamlarına Genel Bir Bakış

 

Siyonist İsrail Rejimi, çocuk tutuklamaları, yargılamaları ve hapishanelerde çeşitli işkenceler konusunda uluslararası çocuk hakları kanunlarının aksine hareket eden rejimlerin başında gelmektedir.

 

‘Filistinli bireyleri katletme’ Siyonist rejimin günlük işlerinden ve kültürlerinin bir parçası haline gelmiş durumda. Çünkü Filistinli çocukların Siyonist rejim tarafından işkence görmediği veya öldürülmediği haberlerinin olmadığı tek gün dahi yok.

 

Tüm bunlara rağmen Filistinli Esirlere Destek Komitesi, Filistin Çocuk Gününde yayınladığı bildiride şu açıklamalarda bulundu:

 

"Şu an Siyonist hapislerinde 300’den fazla Filistinli çocuk bulunmaktadır. Siyonist rejim, Filistinli çocuklara yaptıkları işkencelerin bazılarını yaşananlara sessiz kalan dünyanın gözleri önünde paylaşmakta."

 

Siyonist gazetesi olan Haaretz’in yaptığı habere göre İsrail hapislerinde bulunan çocukların yüzde 60’ı işkence görmektedir. Yine bir insan hakları kuruluşunun İsrail hapishanelerinde esir tutulan 450 Filistinli çocukla 2013-16 yılları arasında yaptıkları görüşmelerde; bu çocukların %96’sının el ve ayaklarının kelepçeli ve yüzde 81’inin ise gözleri bağlı olduğu halde hapse atıldığını bildirilmektedir.

 

Birleşmiş Milletler Yardım Fonu Unesco’nun yaptığı açıklamada ise; “Siyonist rejim çocukları bilerek ve maksatlı olarak kanunsuz bir şekilde askeri mahkemelerde yargılayan tek rejimdir.” demiştir.

 

 

 

  

 

 

Ehlader HABER

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler