27 Mayıs 2020 Çarşamba Saat:
11:19
14-07-2015
  

Yahudileştirme Projesi Onaylandı

Kudüs'teki Zeytunu'l-Melik Mezarlığı Üzerinde İnşaat Planı Onaylandı.

Facebook da Paylaş


İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi, Kudüs'teki "Planlama ve İnşaat Yerel Komitesi"nin Me'menullah Mezarlığı'nın bir parçası sayılan "Zeytunu'l-Melik" Mezarlığı üzerinde inşaat için işgal belediyesinin sunduğu planı onayladığını yazdı.

 

Gazete, kararın geçen hafta içinde alındığını ve planın 192 yeni konut ile 480 odalı bir otel ve dükkanların inşa edilmesini içerdiğini, planın işgal belediyesine ait Yahudileştirme projelerini hayata geçirmekle görevli şirket tarafından sunulduğunu bildirdi.

 

Haaretz, işgal belediyesinin yıllardır söz konusu bölgede Yahudileştirme projelerini hayata geçirmek için çalıştığını ve işgal yönetimine bağlı Sulh ve Merkez mahkemelerinin binalarını inşa etmek istediğini fakat mezarlığın varlığının planlara engel olduğunu belirtiyor.

 

Gazete haberinde,1948'de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilerin yoğun tepkilerine rağmen bölgenin yakınında Me'menullah Mezarlığı'nın bir bölümü üzerinde "Hoşgörü Müzesi" adı verilen Yahudileştirme projesinin de daha önce aynı şekilde inşa edildiğini açıkladı.

 

Plana karşı çıkan Kudüs Belediye Meclis Üyelerinden birisi, "Mezarlık üzerinde Hoşgörü Müzesi inşa etme yanlışından sonra akıllandıklarını sanmıştım, fakat görünen o ki, bu akıllanma kısa süreliymiş" açıklamasında bulundu.

 

İrib

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler