27 Ekim 2021 Çarşamba Saat:
02:44
09-06-2013
  

Malatya Mevlana Camiinde Bi`set Günü

Malatya Mevlana Camiinde Bi`set günü kutlaması yapıldı.

Facebook da Paylaş 

Ehlader Haber
 

Akşam namazına müteakiben başlayan Hz Rasulullah'ın (s.a.a) Bi'set günü programı kalpleri ihya eden Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programın devamında cami gençlerinden Abdullah Kocaaslan, Hz. Rasulullah (s.a.a) hakkında şiirini okudu.

Program ş. Ali çalar'ın günün anlam ve önemini açıklayan sohbetiyle devam etti. ş. Ali çalar konuşmasına şöyle devam etti:

Bi'sat öncesi Arap yarımadasında yaşayan toplumun o zamanki durumu açıkça bugünkü durumumuzdan çok farklı idi. Arapların o zaman Rum ve Fars imparatorluklarından çok geride oldukları aşikârdı. Araplar o dönemde açlık sıkıntısı yaşamakta, birbirleriyle savaşarak yiyeceklerini elde etmekteydiler. O zamanın arap topluluğunda kadının değeri yoktu ve kız çocukları diri diri gömülmekteydiler. Kendi elleriyle helvadan yapmış oldukları putlara tapmakta ve acıktıklarında ise onu yemekteydiler.

Hz. Rasulullah'ın (s.a.a) gelişiyle Arap yarımadasına insanlık ve medeniyet geldi. Birbirleriyle savaş halinde olan insanlar imanın vesilesiyle birbirleriyle kardeş oldular.

Bi'set konusunda genelde bilinen bazı yanlış konular mevcuttur. O konulardan biride, Rasulullah'ın (s.a.a) Hz. Cebrail'i ilk gördüğünde ondan korkmasının ve korkudan ne yapacağını şaşırmasının doğru olmadığı ve ilk vahiyden sonra ne olduğunu anlamak için Varaka b. Nufel'e müracaat etmesi gibi konuların yanlış olduğu gerçeğidir.

Hz. Rasulullah'ın (s.a.a) Bi'set'inin hedeflerinden bazılarına da işaret eden ş. Ali çalar, Rasullah'ın (s.a.a) insanları temizlemek, yetiştirmek, terbiye etmek, onlara güzel düşünmeyi öğretmek için gönderildiğini dedi.

Rasulullah'ın (s.a.a) yüce ahlakına işaret ederek Müslümanların kendilerine örnek olarak almaları gereken en yüce şahsiyetin Peygamber olduğunu vurguladı.

Program sonunda ihsanda ve ikramda bulunuldu.

 

 

 

 

 

 

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler