08 Ağustos 2022 Pazartesi Saat:
12:59
19-08-2021
  

Kerbela Şehitleri Bursa’da Anıldı

Osmangazi / Yıldırım / Bursa - Mehdiye Camiî - Nur Muhammed Camiî - Ehl-i Beyt Camiî - İmam Hüseyin Camiî - Ağustos / 2021

Facebook da Paylaş

 

 

 

 

 

 

 

Dün Bursa’da Ehl-i Beyt âşıklarının buluştuğu dört farklı camide Kerbela’da yaşanan hüzün dolu anlar gözyaşları ile anıldı.

 

Yıldırım ilçesinin Ortabağlar semtinde bulunan Nur Muhammed Camiî’ndeki anma etkinlikleri sabah saat 10:00’da kıymetli Ehl-i Beyt âlimimiz İshak Savcı’nın okuduğu Aşura ziyareti ile başladı. Ziyaretnamenin ardından ise cami cemaatinin katılımıyla mersiyeler eşliğinde sineler dövüldü.

 

On4 TV’nin canlı olarak bağlandığı Aşura programına ilerleyen saatlerde Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz da katıldı.

 

Sinezeniden sonra minbere çıkan değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Bülent Ayyıldız Hoca, hem hafta içi olması ve hem de havaların bir hayli sıcak olmasına rağmen camilerimizi boş bırakmayan İmam Hüseyin sevdalılarına teşekkürlerini sundu. Kerbela’dan alınacak dersleri ve günümüze ne şekilde uyarlanması gerektiğine dair kıymetli bilgiler veren Ayyıldız, Muharrem ayının diriliş ve birlik ayı olduğunu dile getirdi.

 

Nur Muhammed Camiî’ndeki Aşura günü merasimi sabah erken saatlerde hummalı bir şekilde hazırlıklara başlayan cemaatimizin bayanları tarafından yapılan ihsan yemeği ile son buldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*  *  * 

 

 

Bursa Aşura günü etkinliklerinin bir diğer adresi de Yıldırım ilçesi Çınarönü mahallesinde bulunan İmam Hüseyin Camiî’nde idi.

 

Aşura ziyareti ile başlayan merasim gençlerimizin yoğun katılımıyla okunan mersiyeler ve sinezeniler ile devam etti.

 

Daha sonra minbere çıkan İmam Hüseyin Camiî hocası Ehl-i Beyt âlimimiz Fatih Danyıldız Aşura gününün önemini ve o topraklara dökülen şühedanın paha biçilmez kanları ile Muhammedî dinin bugüne değin geldiğini söyledi.

 

Matem programı sonunda ise katılımcılara ihsan yemeği verilip ikramlarda bulunuldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*  *  * 

 

 

Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki bir diğer Muharrem merasimi ise Bursa’nın en eski Ehl-i Beyt camisi olan Mehdiye Camiî’nde yapıldı.

 

Cami cemaatinin katıldığı sinezenilerin ardından minbere çıkan değerli Ehl-i Beyt âlimimiz Vahit Karaali, Kerbela'da vuku bulan elem dolu hadiseden alınması gereken dersler hakkında bir konuşma yaptı.

 

Mehdiye Camiî’nde matem programı okunan ziyaretnamenin ve verilen ihsan yemeğinin ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*  *  * 

 

 

Yine Bursa’daki Aşura günü etkinliklerinin bir başka adresi de Osmangazi ilçesinin Dikkaldırım mahallesinde bulunan Ehl-i Beyt Camiî oldu.

 

Korona virüs tedbirlerine dikkat edilerek icra edilen matem programına katılım bir hayli fazlaydı.

 

Dikkaldırım Ehl-i Beyt Camiî’nin kıymetli âlimi Metin Gök Hoca’nın derinlemesine anlattığı Aşura gününde yaşananlara dair detaylar, merasime katılan İmam Hüseyin (as) âşıklarını oldukça hüzünlendirdi.

 

Matem programı cami gençlerinin hazırladığı tiyatro gösterisi ve ardından cami yemekhanesinde verilen ihsan yemeğinin ardından sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ehlader HABER

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler