28 Şubat 2021 Pazar Saat:
20:37
02-06-2014
  

IŞİD, Alevi Köylerini Vuruyor

Irak Şam İslam Devleti Humus kırsalına bağlı Alevi köylerine saldırdı.

Facebook da Paylaş

 

Irak Şam İslam Devleti Humus kırsalına bağlı Alevi köylerine saldırdı. Kısmen terk edilen köylerde kimsenin bulunmamasının büyük bir katliamı engellediği belirtiliyor. Öte yandan Halep'de süren çatışmalarda Suriye Ordusu'na bağlı 40 askerin öldürüldüğü iddia edildi

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı Rojava Bölgesi'nde gerçekleştirdiği katliamlarından sonra Humus kırsalında bulunan 'Suha' ve Znuba' adlı Alevi köylerini bastığını duyurdu. Humus'un doğusunda bulunan iki köyün IŞİD gruplarına çok yakın olduğu belirtiliyor. Suha ve Znuba adlı Alevi köylerini basan IŞİD, 'operasyon' olarak adlandırdığı katliamlara, 'Nusayri köyü işgali' adını verdi. Köylerin işgal haberini duyuran, IŞİD'e ait 'Vilayet-i Humus' adlı twitter hesabı baskınların fotoğraflarını paylaştı. Fotoğraflarda IŞİD militanlarının evleri ateşe verdiği görülüyor. 'Uyuyan Nusayri'ye sürpriz' adıyla paylaşılan bir fotoğrafta, yatağında yatan bir sivilin infaz edildiği görülüyor, ayrıca kaçmaya çalışan köylülerin vurulduğu görüntülerde sosyal medyada paylaşıldı. IŞİD'in paylaştığı fotoğraflardan sekiz köylünün hayatını kaybettiği anlaşılıyor. Daha öncede saldırıya uğrayan köylerin terkedilmiş olmasının olası bir katliamı engellediği düşünülüyor. Saldırılarda kaç sivilin hayatını kaybettiği açıklanmadı. IŞİD'e bağlı militanlar, köylülerin araçlarını da ganimet sayarak gasp etti.


Nusra Cephesi Humus'ta


Öte yandan Humus'un kuzeyinde operasyonlarını sürdüren el-Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ve Ahrar Şam örgütleri, İm-Şerşuh adlı Rum Ortodoksların yaşadığı ve tarihi bir kilisenin bulunduğu köye 9 intihar saldırısı gerçekleştirdiklerini, ardından da köyü ele geçirdiklerini duyurdular. Nusra ve Ahrar Şam örgütleri ‘rejim yanlısı’ ithamı ile saldırdıkları köyü ele geçirdiklerini duyururken, ordu kaynakları saldırının püskürtüldüğünü ve cihatçıların uzaklaştırıldığını bildirdi.


Suriye Ordusu IŞİD'i vuruyor


Halep'in kuzeydoğusunda yer alan el-Bab'da yüzlerce Kürdü kaçıran IŞİD, Suriye savaş uçakları tarafından bombalandıklarını da duyurdu. Gün içinde birden çok defa varil bombaları ile hedef alınan IŞID'in çok sayıda kayıp verdiği iddia edildi. Halep'in kuzeydoğusunda IŞİD ile sıcak çatışmaya girmek yerine savaş uçakları kullanan ordu, Halep güneyinde yer alan ve geçen sene 69 Kürdün katledilmesi ile adı duyulan Tel Aren ve Tel Hasıl'da IŞİD ile Suriye Ordusu'nun çatıştıkları belirtilirken, Birden çok köyü ve petrol kuyusunu IŞID'in elinden alan ordu güçleri Rakka kent merkezine yöneleceği bildirildi.

 

yurtgazetesi

Facebook da Paylaş
YORUMLAR
Henüz Yorum Yok !
Kategorideki Diğer Haberler